cabezallo

Novas de AGAPEMA

Os 40 finalistas que clasifican para a Fase Final Galega son 2022:

A CORUÑA

Alonso-Jáudenes Paz, Pilar - IES Eusebio da Guarda - Coruña
Cambre Culebras, Sofía - CPR Compañía de María - Coruña
Fernández Parada, Pablo - CPR Liceo La Paz - Coruña.
González Prego, Xosé - IES Eusebio da Guarda - Coruña
Lazari García, Irene - CPR Compañía de María - Coruña
Sierra Jácome, Hugo - IES María Casares - Oleiros

FERROL

Fernández Pernas, Noelia - IES Terra de Trasancos - Narón
Gil Méndez, Carlos - IES Terra de Trasancos - Narón
González Yáñez, Tomás José - CPI San Sadurniño

LUGO

Avilés López, Antón - IES Sanxillao
Engroba López-Boado, Pablo - IES Sanxillao
Fernández de Arriba, Francisco - CPI Luis Díaz Moreno - Baralla
López Quiroga, Isabel - IES Leiras Pulpeiro
Pedrido González, Rubén - IES A Pinguela - Monforte

OURENSE

Amado Freire, Xavier - CPI Virxe da Saleta - Cea
López Civeira, Antía - IES nº1 - O Carballiño
Mosquera Ollero, Diego - CPR Maristas Sta. María
Navarro Pérez, Arón - CPI Virxe da Saleta - Cea
Trelles Fernández, Iago - IES Universidad Laboral

SANTIAGO

Asorey Rendo, Xosé - IES de Ames - Ames
Blanco Iglesias, María - IES de Cacheiras - Teo
Blanco Jiménez, Adrián - IES de Cacheiras - Teo
Cabañas López, Eduardo - IES Xulián Magariños - Negreira
González Requeijo, Irene - IES Eduardo Pondal - Santiago
Sánchez Rendo, Mateo - San José de Cluny - Santiago

PONTEVEDRA

Hugo Abal Martínez - CPR Sek-Atlántico - Poio
Carla Acosta García - IES Illa de San Simón - Redondela
Paula Carro Diéguez - CPR Sagrado Corazón de Jesús - Pontevedra (s)
Elía Crespo Pérez - IES Illa de San Simón - Redondela
David Lago Alonso - IES Illa de San Simón - Redondela
Sara Otero Meis - CPR Plurilingüe Abrente - Sanxenxo
Javier Rodríguez Seijas - IES de Sanxenxo

VIGO

ALICIA CARVAJAL AGUADO - IES ÁLVARO CUNQUEIRO
ANXO GÓMEZ RODRÍGUEZ - IES VAL MIÑOR
RODRIGO DE EVAN VILLANUEVA - SALESIANOS VIGO
RODRIGO LASO SESTELO - SALESIANOS VIGO
MARTA LÓPEZ CASTRO - CPI COVATERREÑA
SAMUEL JESÚS MÁRQUEZ RODRÍGUEZ - IES ALEXANDRE BÓVEDA
LUCAS MARTÍNEZ DOMÍNGUEZ - IES A SANGRIÑA
EMILIO VILAS GÓMEZ - NIÑO JESÚS DE PRAGA

 

A fase final galega celebrarase en Lugo o xoves 26 de maio de 2022.

A convocatoria será ás 11:30h no Círculo das Artes de Lugo situado na Praza Maior.

A entrega de premios e nomeamento de finalistas para a fase española terá lugar ese mesmo día ás 17:30h no Pazo de San Marcos de Lugo.

Podes acceder ao programa completo premendo aquí

Moitas grazas a todos/as pola vosa participación.

Final Galega

 

O 20 de maio celebrouse en Lugo a Fase Final da Olimpiada Matemática Galega nunha versión reducida a causa da pandemia que vivimos. Dos 25 finalistas só faltou un rapaz ao que lle fora imposto o confinamento por casos positivos na súa clase. O esforzo e ilusión deste alumnado e do seu profesorado nos leva un ano máis a pensar que o traballo feito pagou a pena. Grazas por facer posible este evento e poder profundizar nunhas matemáticas máis reflexivas e creativas.

Os premios desta edición 2021 son os seguintes:

 

Trofeo á Beleza Matemática

Paulo Cameselle Juiz - IES Elviña

Trofeo e Mención de Honra do Xurado 

Alejandro González Soage - IES Alexandre Bóveda

3º Clasificada e Finalista Fase Española

Gaia Zordán Guerreiro - IES Sanxillao

2º Clasificada e Finalista Fase Española

Iria López Dios - Colexio San Xosé

1º Clasificado e Finalista Fase Española

Martín Casanova Alonso - IES Leiras Pulpeiro

 

... e parabéns ao resto por disfrutar e facernos disfrutar desta Olimpiada.

fi1 

O 26 de maio celebrouse en Lugo a Fase Final da Olimpiada Matemática Galega. Os 40 finalistas demostraron un altísimo nivel na realización das probas e nos fixeron desfrutar dunha gran xornada chea de matemáticas e premios. O esforzo e ilusión deste alumnado e do seu profesorado nos leva un ano máis a pensar que o traballo feito pagou a pena. Grazas por facer posible este evento e poder profundizar nunhas matemáticas máis reflexivas e creativas.

 

fi2

 

Os premios desta edición 2022 son os seguintes:

 

Trofeo á Beleza Matemática

Elia Crespo Pérez - IES Illa de San Simón

Trofeo e Mención de Honra do Xurado 

Xosé Asorey Rendo - IES de Ames

3º Clasificado e Finalista Fase Española

Xosé González Prego - IES Eusebio A Guarda

2º Clasificada e Finalista Fase Española

María Blanco Iglesias - IES de Cacheiras

1º Clasificado e Finalista Fase Española

David Lago Alonso - IES Illa de San Simón

 campios

... e parabéns ao resto por disfrutar e facernos disfrutar desta Olimpiada.

grupoa

 

PROGRAMA FASE FINAL GALEGA - Xoves 26 de maio de 2022

 

Lugar: Círculo das Artes (Praza Maior s/n) de Lugo

11:30h Benvida e Presentación da xornada 

12h: Comezo da proba (5 problemas a resolver en dúas horas)

12:15h: Visita para os/as acompañantes ao Museo Provincial de Lugo e ao Centro de Artesanía ofrecido pola Deputación.

14h: Fin da Proba.

14:30h: Xantar ofrecido pola organización.

16h: Gincana Matemática por equipos na Praza Maior.

 17:30h: Ceremonia de Clausura no Pazo de San Marcos

  • Entrega de premios
  • Nomeamento dos 3 finalistas que representarán a Galicia na fase española.
  • Despedida 

RESULTADOS FASE de ZONA

 

Os/as 25 finalistas clasificados/as para a Fase Final da Olimpíada Matemática Galega son, por orde de zona e alfabética:

 

A CORUÑA

Blanco Regueira, Rubén - IES de Pastoriza
Cameselle Juiz, Paulo - IES Elviña
Fafián Ardao, Francisco - Compañía de María
Fernández-Peiteado Echeverría, Íñigo - Compañía de María
Regueiro Rial, Inés - IES Fragas do Eume
Seoane Fraguío, Nicolás Iván - IES David Buján

LUGO

Casanova Alonso, Martín - IES Leiras Pulpeiro
Ledo Rodríguez, Nuria - IES Leiras Pulpeiro (1ª reserva)
López Dios, Iria - Colegio San José
Pombo Rodríguez, Daniel - IES A Pinguela (baixa)
Zordan Guerreiro, Gaia - IES Sanxillao

OURENSE

Bouchón Huaita, Luis Moisés - IES Otero Pedrayo
Cotelo Sampayo, Pablo - IES Nº1 O Carballiño
Fumega Rodríguez, Alfonso - IES Nº1 O Carballiño
Iglesias Rodríguez, Aldo - IES Eduardo Blanco Amor

 

PONTEVEDRA

Ferrín Castro, Inés - IES Aquis Celenis
López García, Carlos - CPR Sagrado Corazón de Jesús de Placeres
Martín Castro, Brais - CPR Sagrado Corazón de Jesús de Pontevedra
Troitiño Aguilar, Antonio - CPR Sagrado Corazón de Jesús de Pontevedra

SANTIAGO

Cabo Lodeiro, Álex - CPI de Vedra
Cruces Pampín, Antón - CPI de Fonte Díaz

VIGO

García Peña, Alba - IES Álvaro Cunqueiro
González Soage, Alejandro - IES Alexandre Bóveda
López Gallo, Gadea - IES Álvaro Cunqueiro
Pérez Núñez, José María - Montecastelo
Rodríguez Barreiro, Miguel Ángel - Montecastelo

A fase final celebrarase en Lugo o xoves 20 de maio, e consistirá na resolución de 5 problemas coas mesmas bases que a fase de zona. O lugar de convocatoria é o Círculo das Artes situado na Praza Maior de Lugo ás 11:30h

Ese ano, a causa das restriccións pola pandemia, non haberá actividades de tarde, polo que se dará por finalizado o evento ás 14h. A continuación a organización convidará aos/ás finalistas e a un/ha acompañante ao xantar antes de iniciar a viaxe de volta. Os 3 gañadores/as da fase galega serán proclamados a través da páxina web e clasificarán para a fase final española.

 

 

FASE DE ZONA - XOVES 21 de ABRIL ás 11h

 CENTROS INSCRITOS e LUGARES de CELEBRACIÓN da FASE de ZONA

ZONA A CORUÑA (Facultade Ciencias da Educación - Campus de Elviña)


IES Plurilingüe Elviña
IES AFONSO X O SABIO
Santa Maria del Mar (Jesuitas)
COMPAÑÍA DE MARÍA
CPR Liceo la Paz
Colegio Peñarredonda
IES Eduardo Pondal-Ponteso
COLEGIO DE FOMENTO MONTESPIÑO
IES Eusebio da Guarda
Colegio Obradoiro
IES María Casares
IES A Sardiñeira

ZONA FERROL (IES de Canido)

IES Ortigueira
CPR Plurilingüe Cristo Rey
CPI de San Sadurniño
IES CASTRO DA UZ
IES TERRA DE TRASANCOS
IES Canido
IES DE MUGARDOS
CPR Sagrario Corazón

ZONA LUGO (Círculo das Artes - Praza Maior)

IES Leiras Pulpeiro
COLEXIO FINGOI
IES Plurilingüe San Rosendo
IES Anxel Fole
IES Gregorio Fernández
I.E.S. Muralla Romana
CPI Luis Díaz Moreno
IES Muralla Romana
IES Sanxillao
IES Río Miño
IES A Pinguela

ZONA OURENSE (CFR - A. Cuña)

CPI Virxe da Saleta
IES UNIVERSIDADE LABORAL
CPI Virxe da Saleta
Colexio Marista Santa María
IES Otero Pedrayo
IES As Lagoas
C.PR Mª Auxiliadora Salesianos
Colegio Miraflores Ourense
IES NÚMERO 1
I.E.S.EDUARDO BLANCO AMOR
IES Martaguisela

ZONA PONTEVEDRA (IES A Xunqueira 1)

IES GONZALO TORRENTE BALLESTER
CPR SEK-Atlántico
CPI Plurilingüe Alfonso VII
CPI DO TOURAL
CPR Sagrada Familia Filipenses
COLEXIO PLURILINGÜE ABRENTE
CPR SAGRADO CORAZÓN DE JESÚS
IES Johan Carballeira
IES Sanxenxo
Sagrado Corazón Placeres
IES ILLA DE SAN SIMÓN
IES CASTRO ALOBRE
I.E.S. A XUNQUEIRA I
IES MIGUEL ÁNGEL GONZÁLEZ
Colegio Juan Sebastián Elcano
COLEGIO LOS SAUCES PONTEVEDRA
CPR PLURILINGUE SAN FERMÍN
IES de Ponte Caldelas

ZONA SANTIAGO (Facultade Ciencias da Educación - Campus Norte Avda Xoán XXIII)

CPI DOS DICES
IES de Valga
Colegio San José de Cluny
IES DE BRIÓN
IES EDUARDO PONDAL
IES MARUXA MALLO
IESP de Ames
IES Xulián Magariños
IES Espiñeira
IES DE CACHEIRAS
C.P.I. Ponte Carreira
IES Milladoiro
Nuestra Señora de los Remedios

ZONA VIGO (IES Castelao)

María Auxiliadora Vigo
IES Do Castro
San José de la Guía
IES de Chapela
colexio Niño Jesús de Praga
CPI de Cova Terreña
IES A SANGRIÑA
IES República Oriental Uruguai
IES Alvaro Cunqueiro
IES A Sangriña
IES CASTELAO
Fundación Escuelas Nieto
Colegio de Fomento Montecastelo
IES Alexandre Bóveda
IES do Barral
Colegio San José de Cluny
IES CARLOS CASARES
IES Pedra da Auga
Colexio Montesol
IES Val Miñor

 

A fase final celebrarase en Lugo o xoves 27 de maio, e consistirá na resolución de 5 problemas coas mesmas bases que a fase de zona. O lugar de convocatoria é o Círculo das Artes situado na Praza Maior de Lugo ás 11:30h

A OLIMPÍADA 2021 DÍA A DÍA

DATA
HORA
TAREFA
OBSERVACIÓNS
 
-
Fin prazo inscrición de Centros
Para simplicar o proceso elimínase esta fase.
23 marzo
-
Fin prazo inscrición de alumnado
Formulario con todos os datos do alumnado participante
29  abril
17h
Probas Fase de Zona (con posibilidade de desdobre de sedes)
-
7 maio -> 10 de maio
-
ADIADO:
Cada Comité de Zona selecciona os participantes para a Fase Final
-
7 maio -> 10 de maio
-
Publícase a relación de finalistas
-
20  maio
-
Fase Final Galega (reducida) en Lugo
 
-
26 xuño
-
Fase Final Española on-line desde Lugo 
Con acompañantes da Organización

 

A OLIMPÍADA 2022 DÍA A DÍA

DATA
HORA
TAREFA
OBSERVACIÓNS
 
-
Fin prazo inscrición de Centros
Para simplicar o proceso elimínase esta fase.
25 marzo
-
Fin prazo inscrición de alumnado
Formulario con todos os datos do alumnado participante
21  abril
11h
Probas Fase de Zona (con posibilidade de desdobre de sedes)
-
30 de abril
-
Cada Comité de Zona selecciona os participantes para a Fase Final
-
2 de maio
-
Publícase a relación de finalistas
-
26  maio
-
Fase Final Galega en Lugo
 
-
Finais de xuño
-
Fase Final Española presencial en Albacete e Cuenca
Con acompañantes da Organización

 

 

O xoves 23 de maio de 2019 celebrouse en Lugo a Final Galega da Olimpiada Matemática de 2º da ESO.

Os 40 participantes disfrutaron dunha xornada chea de esforzo, emocións e matemáticas.

Aínda que todos e todas son gañadoras, ten que haber un cadro de honra:

PREMIO á BELEZA MATEMÁTICA: Mateo Fernández Collazo - IES Santa Irene (Vigo)
MENCIÓN de HONRA do XURADO: Marcos Gutiérrez Peña - IES A Xunqueira I (Pontevedra)
3º PREMIO: Ángel Rey Rodríguez - IES Castro Alobre (Vilagarcía de Arousa)
2º PREMIO: Jacobo Tajuelo Arenas - IES de Ames
1º PREMIO: Héctor Carballude González - IES As Lagoas (Ourense)

IMG 20190523 WA0018

 

Ángel, Jacobo e Héctor representarán a Galicia na Olimpiada Matemática Española que se celebrará en Jaén entre o 27 e o 30 de xuño de 2019

Parabéns a todos/as e grazas por esta xornada tan especial.

 

 

  • 1
  • 2